Afsender: | Klaus K. | Email: | kk@dansermeddrenge.dk | Emne: | Stram op, gutter ... ! | Tekst: | Hey Anders - du skriver:
"Pladeselskaberne kidnapper forhandlerleddet på nettet. Er jeg den eneste som synes det er en rigtig skidt ting, at det er kun pladeselskaberne der står for distribution af musik på nettet?"
Her er en liste over sites på nettet, der står for distribution af musik - lovligt - på nettet:
Amazon.com AOL Music Artist Direct BestBuy CenterSpan’s Scour Click Radio Emusic Full Audio’s MusicNOW Instavid LiquidAudio LiquidAudio’s BurnItFirst.com Listen.com’s Rhapsody MP3.com MusicNet NetScape Music Pressplay 2.0 RealOne MusicPass RioPort SamGoody Spinner Streamwaves TowerRecords Epic Records' Artist of the Week Epic Records' Artist on the Rise New Music Mondays Philly Soul Classics Epic's Mpeg4 Music
De er alle netbutikker. Find dem via Google. Nogle ganske få er ejet af pladeselskaber - de fleste er uafhængige af pladeselskaberne. De fleste af dem sælger downloads. Læg hertil mymusic.dk og vitaminic.dk i Danmark, som også sælger downloads og som heller ikke er ejet af pladeselskaber.
Jeg har sagt det før - og jeg siger det igen: Salg af donwloads er ikke nogen stor succes endnu, fordi pladeselskaberne ikke vil. Pladeselskaberne vil. Det er publikum, der ikke vil endnu. Publikum er ikke klar - måske fordi det stadig er nemmere at snuppe musikken gratis via fx. kazaa.
Jeg synes det er rigtig godt, at folk med din holdning til musik på nettet blander sig med vores (musikernes) - sådan at vi kan diskutere åbent her. I vil selvfølgelig altid være "bagud", fordi I ikke ved meget om branchen - men det må vi andre jo så prøve at fortælle Jer ...
Jeg synes dog godt, du kunne checke lidt rundt på nettet for at bringe dig bare nogenlunde i overensstemmelse med virkeligheden, inden du farer frem med angreb på nogen - uanset hvem det er.
Du forstår heller ikke problematikken CDskiven-KODA. KODA er en slags "sangskrivernes fagforening". Du kan ikke laste pladebranchen, at KODA vil have penge til deres medlemmer fra cdskiven for at spille sangskrivernes musik. Det har intet med pladebranchen at gøre.
Stram op, Anders ... ;-)
Klaus K. |
|