FORUM
Ris, ros, diskussioner, mm ...
DmD-SHOP
Afsender:Peter Mogensen
Email:...
Emne:Et spørgsmål...
Tekst:Er du nogensinde blevet udtaget til kontrol?

Hvad sker der med folk, der er udtaget til kontrol og ikke kan udførligt dokumentere deres forbrug af CD-R ?



Jeg minder igen om:

"Regnskab:
Den godkendte bruger er forpligtet til at føre regnskab over indkøb og forbrug af blank-medier.
En gang om året skal der foretages en fysisk optælling af beholdningen af indkøbte vederlagsfrie blank-medier.

Regnskabet skal fremstå på en klar og overskuelig måde. Det skal indeholde sådanne specifikationer, at det kan danne grundlag for kontrol med de vederlagsfrie indkøb, af en af COPY-DAN BÅNDKOPI udvalgt statsautoriseret revisor.

Kontrol:
Den af COPY-DAN BÅNDKOPI valgte statsautoriserede revisor har ret til at foretage kontrolbesøg hos den godkendte bruger. Kontrolbesøg kan være uanmeldte, hvis den af COPY-DAN BÅNDKOPI statsautoriserede revisor skønner dette nødvendigt. Denne bestemmelse gælder uanset, at den erhvervsmæssige aftale er opsagt eller ophørt.

Den af COPY-DAN BÅNDKOPI valgte statsautoriserede revisor har ret til ved besøg hos den godkendte bruger at gennemgå varebeholdninger, forretningsbøger, regnskabsbilag og andet regnskabsmateriale som skønnes af betydning for kontrollen med vederlagsfrie indkøb samt beregning af vederlaget."
--
http://www.copydan.dk/index.asp?FE_ID=2&ML_ID=113#bookmark2


Det er rigtig nok at det er nemt, hvis man ikke bliver kontrolleret.



Dit navn:
Din email:
Overskrift:
Din tekst:




Oversigt alle rum