FORUM
Ris, ros, diskussioner, mm ...
DmD-SHOP

Afsendt:14-01-2003 22:24:04
Afsender:Peter Mogensen
Email:...
Emne:Jeg skulle lige till...
Tekst:... men så sagde du det selv. Der er tale om "offentlig fremførsel", så der skal betales KODA/gramex o.s.v. af det.

Du har ret i at det du beskriver er ulovligt hvis det materiale du mixer fra er "kopibeskyttet", hvis det ikke er kan jeg ikke se at det skulle være ulovligt. Godtnok skal du betale KODA/gramex, men du har så også ophavsret til det afledte værk.

Iøvrigt, såe... det med at spille en CD bagfra kræver somregel computer-udstyr. Hvordan ville du gøre det lovligt, hvis CD'en var "kopisikret"? (eller har DJ'er specielle CD-drev?)

Jeg mener at sålængde du betaler behøring KODA/gramex for offentlig fremførsel og iøvrigt anderkender originalernes ophavsret (Du må ikke sprede det uden at have fået lov, de har ret til at blive nævnt o.s.v.), så bør det være lovligt at mixe hjemmefra.